A fukusimai erőmű 2011-es katasztrófáját követően kutyák ezrei maradtak magukra a kiürített területeken. (A térségben kb. 5800 regisztrált kutyát tartottak.) A jótékonysági szervezetek munkájának köszönhetően rengeteget befogtak, és sikeresen régi/új gazdához juttattak.
Forrás: JEARS
Az események nemcsak az embereket, de a kutyákat is nagyon megviselték. Az Azabu Egyetem kutatói összehasonlították a kutyák viselkedését és a vizeletükben lévő kortizol stresszhormon szintjét a sziget más területein gazdátlanná vált kutyákéval. Megállapították, hogy a fukusimai kutyák sokkal kevésbé voltak agresszívak az idegen emberekkel szemben, nehezebb volt őket tanítani, és sokkal kevésbé kötődtek a gondozóikhoz, mint más menhelyi ebek. (Ezek a megállapítások a menhelyre kerülés első hónapjaira vonatkoznak, vélhetően idővel azért oldódtak a kutyák.) A stresszhormon-szintjük öt-tízszeres volt, és ez a magas szint a megmentésük után sokkal tovább kitartott, mint a kontrollként szolgáló kutyáknál.
A kutatók szerint a kutyák állapotát több dolog is magyarázhatja: a földrengés okozta stressz, a túl sokáig tartó egyedüllét vagy az emberek hirtelen és totális eltűnése.
A Facebookon több csoport is alakult a földrengésben otthontalanná vált kutyák megmentésére, én a Japan Earthquake Animal Rescue and Support oldalát szoktam néha nézegetni, itt rengeteg happy enddel végződő sztorit lehet olvasni.
Utolsó kommentek